دسته‌بندی نشده

زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS) چیست؟

زیرساخت به عنوان سرویس

زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS) منابع ابری، محاسباتی، ذخیره سازی و شبکه با مدیریت مرکزی که در صورت تقاضا برای ارائه سریع در یک محیط مجازی در دسترس هستند.

به جای زیرساخت سنتی داخلی، IaaS بر روی ابر خصوصی و عمومی میزبانی می‌شود که به طور مرکزی توسط یک ارائه دهنده خدمات مدیریت می‌شود و در صورت نیاز در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد. کنسول‌های مدیریتی مبتنی بر مرورگر و APIها به مشتریان اجازه می‌دهند در صورت نیاز به منابع مجازی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. مشتریان فقط برای منابعی که واقعاً استفاده می‌کنند پرداخت می‌کنند و می‌توانند به سرعت افزایش یا کاهش پیدا کنند تا نیازهای در حال تغییر را برآورده کنند.

ارائه دهندگان IaaS مراکز داده فیزیکی بزرگی را که به صورت استراتژیک در سراسر جهان واقع شده‌اند مدیریت و نگهداری می‌کنند. سپس منابع محاسباتی، ذخیره‌سازی و شبکه‌ای این دیتاسنتر‌ها مجازی‌سازی شده و به‌عنوان یک سرویس بر اساس پرداخت به ازای استفاده در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد و آن‌ها را قادر می‌سازد تا برنامه‌ها و بارهای کاری را در فضای ابری اجرا کنند.

IaaS چگونه کار می‌کند؟

بسیاری از کسب‌وکارها مدت‌هاست که با زیرساخت‌های شبکه معمولی، متشکل از سرورهای سنتی و ذخیره‌ساز نصب شده در رک سرور یا دیتاسنتر، راحت بوده‌اند. این دارایی‌ها توسط کارکنان IT شرکت پیکربندی و نگهداری می‌شدند.

با زیرساخت به عنوان سرویس، مشتریان از منابع شبکه‌ای که به صورت آنلاین توسط یک ارائه دهنده این خدمات در دسترس است استفاده می‌کنند. مشتریان می‌توانند زیرساخت مورد نیاز خود را با استفاده از یک رابط داشبورد مجازی یا هایپروایزر انتخاب و پیکربندی کنند و می‌توانند سطح استفاده از منابع خود را برای پاسخگویی به حجم کاری در حال تغییر، افزایش یا کاهش دهند، تنها با استفاده از آنچه نیاز دارند و در حین انجام هزینه پرداخت کنند.

خدمات اضافی ارائه شده توسط ارائه‌دهندگان زیرساخت می‌تواند شامل گزارش‌های فعالیت، نظارت بر فرآیند، خوشه‌بندی، تعادل بار، صورت‌حساب تفصیلی و موارد دیگر باشد.

معماری IaaS چیست؟

کانتینرها به دلیل دارا بودن موارد زیر مزایای زیادی را به توسعه دهندگان ارائه می‌دهند.

قدرت محاسباتی

پردازش و منابع محاسباتی چند منظوره می‌تواند شامل پردازش گرافیکی با سرعت بالا (GPU) برای یادگیری ماشین و هوش مصنوعی یا محاسبات با عملکرد بالا (HPC) برای قدرت پردازش خام، بسته به نیازها و حجم کاری باشد.

ذخیره سازی

منبعی ضروری که برای پاسخگویی به طیف وسیعی از نیازهای مشتری مقیاس (scale) می‌شود. ذخیره سازی اشیاء اغلب برای تصاویر، اسناد و سایر داده های عمومی استفاده می‌شود، که آن را به رایج‌ترین نوع ذخیره سازی برای IaaS تبدیل می‌کند. بلاک و ذخیره فایل نیز در صورت نیاز برای پروژه‌های خاص موجود است.

شبکه

زیرساخت‌های شبکه معمولی مانند روترها و سوئیچ‌ها به صورت برنامه‌ریزی سازماندهی و تخصیص داده می‌شوند و محاسبات و ذخیره‌سازی را به ماشین‌های مجازی متصل می‌کنند. برنامه‌های پیچیده می‌توانند شامل ابرهای خصوصی مجازی در چندین منطقه جغرافیایی باشند.

مزایا و معایب IaaS کدامند؟

مزایا

زیرساخت به عنوان سرویس مزایای متعددی را برای شرکت‌هایی که می‌خواهند هزینه‌های فناوری اطلاعات خود را بهینه کنند ارائه می‌دهد.

  • مقیاس پذیری: منابع محاسباتی، ذخیره سازی و شبکه بر حسب تقاضا تقسیم می‌شوند. کاربران فقط برای منابعی که در حال حاضر نیاز دارند پرداخت می‌‎کنند. وقتی تقاضا افزایش می‌یابد، می‌توانید به سرعت برای استقرار منابع جدید سازگار شوید، و وقتی حجم کاری کاهش می‌یابد، نیازی به حفظ زیرساخت‌هایی که در حال حاضر از آن استفاده نمی‌کنید ندارید.
  • انعطاف پذیری: حفظ زیرساخت فناوری اطلاعات در محل نیاز به تخصص داخلی و هزینه‌های پشتیبانی مداوم دارد. گسترش یا پیکربندی مجدد یک مرکز داده برای پاسخگویی به نیازهای جدید، گران و کند است و به هفته‌ها یا ماه‌ها نصب نیاز دارد، در حالی که منابع مجازی را می‌توان در هر نقطه از جهان ظرف چند ساعت یا حتی چند دقیقه تحویل داد.
  • پایداری: منابع مبتنی بر ابر از وقفه‌ها و قطعی‌های سرویس محافظت می‌شوند که می‌تواند بر سخت‌افزار داخلی تأثیر بگذارد. اکثر ارائه دهندگان از در دسترس بودن و امنیت بالا بر اساس شرایط قرارداد سطح خدمات اطمینان حاصل می‌کنند. تداوم کسب و کار و بازیابی بلایا نیز بخشی از خدمات است.

معایب

علیرغم مزایای قابل توجه IaaS از نظر انعطاف پذیری، پایداری و کارایی، شرایطی وجود دارد که ممکن است بهترین رویکرد نباشد.

  • هزینه: علی‌رغم مزیت‌های قیمت‌گذاری پرداختی، برخی از کسب‌وکارها تمایلی به انجام هزینه‌های فناوری اطلاعات بدون داشتن دارایی‌های فیزیکی برای نشان دادن آن ندارند. صورت‌حساب تفصیلی و هزینه‌های مرتبط با IaaS می‌تواند بالاتر از حد پیش‌بینی‌شده باشد، به‌ویژه در هنگام افزایش موقت تقاضا.
  • کنترل: از آنجایی که ارائه‌دهندگان خدمات زیرساخت را در اختیار دارند، مشتریان به اندازه‌ای که ممکن است برای دارایی‌های تحت کنترل مستقیم خود عادت داشته باشند، از جزئیات مدیریت، پیکربندی و عملکرد روزمره برخوردار نیستند.
  • مالکیت: کسب‌وکارهایی که ملزم به حفظ فیزیکی و نگهداری داده‌ها و منابع محاسباتی خود هستند، در استفاده از منابع مبتنی بر ابر محدودیت دارند.

IaaS چگونه استفاده می‌شود؟

منابع محاسباتی، ذخیره‌سازی و شبکه مبتنی بر ابر که از طریق زیرساخت به‌عنوان سرویس ارائه می‌شوند، می‌توانند تقریباً هر موردی را که زیرساخت‌های داخلی معمولی انجام می‌دهند، به همراه یک‌سری مزایای اضافه‌تر برای برخی از برنامه‌ها برآورده کنند:

DevOps: فعالیت‌های آزمایش و توسعه اغلب شامل افزایش موقت نیازهای محاسباتی است. IaaS پیکربندی محیط‌های آزمایشی را برای برنامه‌های خاص آسان می‌کند و در صورت نیاز، مقیاس را افزایش یا کاهش می‌دهد.
HPC: عملکردهای محاسباتی با کارایی بالا مانند شبیه‌سازی‌های پیچیده مالی، علمی و زیست‌محیطی به قدرت پردازش عظیمی برای مدیریت میلیون‌ها متغیر و محاسبات نیاز دارند که در صورت استفاده به عنوان یک سرویس، می‌تواند به‌طور قابل توجهی مقرون به صرفه‌تر باشد.

IaaS با HPE GreenLake

HPE GreenLake با استفاده از سرور hp به شما امکان می‌دهد زیرساخت فناوری اطلاعات خود را با ارائه خدمات ابر عمومی و زیرساخت به عنوان سرویس برای بارهای کاری در محل، مدرن سازی کنید، که به طور کامل در مدل پرداخت به ازای استفاده مدیریت می‌شود.

با HPE GreenLake Central، تجربه ابری را در محل شرکت و Edge به دست می‌آورید، در حالی که فناوری اطلاعات خود را با عملیات‌های ابری و اتوماسیون یکنواخت ساده‌سازی کرده و insight ها و کنترل را در کل قسمت IT خود با یک نمای یکپارچه هدایت می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *