دسته‌بندی نشده

راهنمای سطوح Raid: هر آنچه باید درباره Raid بدانید

raid

Redundant Array of Independent Disks یا به اختصار “RAID” یک فناوری پرکاربرد است و سرورها اغلب از انواع و سطوح مختلف RAID پشتیبانی می‌کنند. RAID اساساً فناوری است که به شما امکان می‌دهد داده‌های خود را در چندین مکان مانند هارد دیسک یا درایوهای حالت جامد (SDD) ذخیره کنید.

مکانیسم کار رید مبتنی بر این ایده است که تعداد زیادی از دیسک‌ها که آرایه‌ای را به صورت هماهنگ تشکیل می‌دهند با شتاب و قابلیت اطمینان افزایش یافته با هم کار می‌کنند. همچنین، آرایه‌ای از این دیسک‌های ارزان قیمت کمتر از یک دیسک بزرگ گران‌تر خواهد بود. با Mirroring و stripping دیسک، چندین سطح RAID در فضای ذخیره سازی از طریق کپی و پارتیشن بندی داده‌ها به دست می‌آید.

انواع مختلف Raid کدامند؟

برای درک مفاهیم رید در فضای ذخیره سازی، ضروری است که انواع آن را بررسی کنید.

انواع رید به شرح ذیل می‌باشد:

  • RAID 0 (stripping)
  • RAID 1 (mirroring)
  • RAID 5 or 6 (stripping and RAID parity)
  • RAID 10 (stripping and mirroring)

و همه این انواع از نظر تعداد درایوهای مورد نیاز متفاوت هستند و انتخاب آنها به نیاز شما به سرعت و قابلیت اطمینان داده بستگی دارد.

RAID سخت افزاری

رید سخت افزاری به آرایه‌ای از دیسک‌های مستقل اشاره دارد که در آن پردازش روی مادربرد انجام می‌شود. در این حالت اجرای RAID با کمک کنترلرهای تخصصی در سرورها انجام می‌شود. زیرسیستم در اینجا مستقل از میزبان مدیریت می‌شود.

رید نرم افزاری

رید نرم افزار شامل سطوح مختلف در کد دستگاه بلوک است. در این حالت پردازش به صورت داخلی روی سرور انجام می‌شود. در این نوع، os-based faculties برای کار بر روی سرویس‌های RAID و ارائه آن‌ها استفاده می‌شوند. به دلیل واحدهای پردازشی با کارایی بالا، RAID نرم افزاری اغلب توسط کاربران ترجیح داده می‌شود.

کدام سطوح از Raid محبوب‌ترین در بازار هستند؟

در حالی که هر سطح RAID مزایای منحصر به فرد خود و همچنین معایب خاصی را ارائه می‌دهد، RAID 5 بالاترین امتیاز RAID را به دست می‌آورد که ترجیح داده شده‌ترین و ایمن‌ترین در بازار است. ویژگی‌های RAID 5 مانند ذخیره‌سازی بهینه به همراه بازدهی بالا، آن را در بین کاربران سرور محبوب می‌کند.

Raid 0

که به عنوان سطح Stripping شناخته می‌شود، در اینجا می‌توان هر تعداد دیسک را برداشت و آن‌ها را با هم ادغام کرد. حجم زیادی از درایوها ایجاد می‌شود که سرعت و ظرفیت را افزایش می‌دهد. معمولاً RAID 0 برای کش استفاده می‌شود، اما نه در مواردی که قابلیت اطمینان داده‌ها مهم است.

Raid 1

RAID 1 به اصطلاح Mirroring نامیده می‌شود و در اینجا داده‌ها همانطور که در چندین درایو آرایه هستند کپی می‌شوند. یک جفت دیسک یکسان در سناریوی RAID 1 استفاده می‌شود و این سطح قادر به تنظیمات پیچیده است. مزیت داشتن دو دیسک افزایش قابلیت اطمینان داده‌ها در صورت خرابی یک دیسک است.

Raid 5

همانطور که قبلا ذکر شد، این یکی محبوب‌ترین سطح در بازار است. حداقل 3 درایو در اینجا مورد نیاز است. داده‌ها حذف می‌شوند و اطلاعات برابری در چندین دیسک توزیع می‌شود. RAID 5 به یک کنترلر سخت افزاری اختصاصی نیاز دارد و در افزایش عملکرد خواندن مفید است.

Raid 6

مشابه RAID 5، RAID 6 نیز سطحی از حذف و توزیع برابری RAID است. در این سطح برابری دوگانه، حداقل به 4 درایو نیاز است. این گزینه برای وب سرورهای استاندارد همراه با محیط‌های IT همه منظوره ترجیح داده می‌شود. این سطح نیز به یک کنترلر سخت افزاری اختصاصی نیاز دارد.

Raid 10

مشابه RAID 6، این سطح نیز به حداقل 4 درایو نیاز دارد. RAID 10 اساساً ترکیبی از mirroring و stripping است. RAID 1 و RAID 0. یعنی شما می‌توانید با این سطح به سرعت و همچنین افزونگی دست یابید. این سطح به دلیل ویژگی‌های دوگانه آن توسط کارشناسان فنی توصیه می‌شود.

اهمیت Raid چیست؟

اول و مهم‌تر از همه، RAID یک روش بسیار مقرون به صرفه برای افزایش سرعت، افزایش عملکرد خواندن و نوشتن و دستیابی به قابلیت اطمینان بهتر داده است. به جای هزینه کردن روی یک دیسک بزرگ (تک)، از چندین دیسک ارزان قیمت در فناوری RAID استفاده می‌شود.

RAID همچنین خطر خرابی دیسک را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد زیرا شما همیشه چندین گزینه در دسترس دارید. این امر RAID را برای کسب و کارهایی که می‌خواهند تایم سرور عالی داشته باشند بسیار مهم می‌کند. افزایش انعطاف پذیری که توسط RAID 5 ایجاد می‌شود به شرکت‌ها کمک می‌کند تا داده‌های خود را حتی در صورت خرابی یک دیسک در دسترس داشته باشند.

رید سرور hp

سرورهای HPE (Hewlett Packard Enterprise) معمولاً دارای قابلیت RAID (آرایه اضافی از دیسک‌های مستقل) یکپارچه هستند. این کنترل‌کننده‌های RAID به چند هارد دیسک اجازه می‌دهند تا در یک حجم منطقی واحد ترکیب شوند، که می‌تواند عملکرد را بهبود بخشد و/یا در صورت خرابی درایو، افزونگی ایجاد کند.

چندین سطح RAID مختلف وجود دارد که می‌توان روی سرور hp پیکربندی کرد، از جمله RAID 0، RAID 1، RAID 5، RAID 6، RAID 10 و موارد دیگر. هر سطح RAID مزایای مختلفی از نظر عملکرد و افزونگی ارائه می‌دهد.

علاوه بر قابلیت‌های RAID یکپارچه سرورهای HPE، راه‌حل‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مختلف RAID نیز وجود دارد که می‌توان روی این سیستم‌ها نصب و پیکربندی کرد. این راه‌حل‌ها بسته به نیازهای خاص استقرار می‌توانند ویژگی‌ها و انعطاف پذیری بیشتری را ارائه دهند.

چگونه Raid مناسب را برای کسب و کار خود انتخاب کنم؟ چه زمانی باید از آن استفاده کنم؟

انتخاب سطح RAID به نیازهای کسب و کار و نوع حجم کاری شما بستگی دارد. با این حال، اگر به دنبال آپ‌تایم بهتر، افزایش سرعت، مقرون‌به‌صرفه بودن، و مدیریت داده‌ها و قابلیت اطمینان بیشتر هستید، باید از RAID استفاده کنید.

بر اساس برنامه خود، باید تصمیم بگیرید که مهم‌ترین چیز برای شما چیست – افزونگی داده، افزایش سرعت، هزینه موثر، عملکرد بیشتر یا ظرفیت ذخیره سازی بالا. سطوح RAID فوق‌الذکر همه یک یا چند مورد از این عملکردها را انجام می‌دهند و بر اساس نیاز خود می‌توانید تماس را دریافت کنید.

نتیجه گیری

برای به دست آوردن ذخیره سازی، سرعت و قابلیت اطمینان بهتر داده‌ها – همه با نرخ ارزان‌تر، RAID باید گزینه اصلی شما باشد. می‌توانید قبل از انتخاب پیکربندی RAID برای سازمان خود از کارشناسان فنی کمک بگیرید. گزینه‌ها را با جزئیات مطالعه کنید و از این فناوری پیشرفته به نفع خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *