دسته‌بندی نشده

مواردی که باید قبل از خرید GPU سرور بدانید!

gpu سرور

GPU سرور چیست؟

از نظر حرفه‌ای، یک GPU سرور برای بهبود قدرت محاسباتی در زمینه‌های خاصی مانند یادگیری عمیق، محاسبات علمی و ویدئوها استفاده می‌شود. این سرور‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که عملکردی عالی را ارائه دهند. وظیفه GPU‌ها رندر تصاویر سیستم می‌باشد. سرورهای GPU با جداسازی وظایفی که CPU و GPU می‌توانند از عهده آن‌ها برآیند، بار کاری را که روی CPU وارد می‌شود، کاهش می‌دهند. GPU‌ها پردازش گرافیکی را برای CPU‌ها انجام می‌دهند، بنابراین جلوه‌‌های بصری را بهبود می‌بخشند و حجم کاری سرور را کاهش می‌دهند.

GPU سرورها دارای CPU هستند اما از قدرت GPU برای انجام کارهای گرافیکی فشرده مانند رندر کردن گرافیک و number crunching استفاده می‌کنند. در صورت عدم وجود کارت گرافیک بار انجام این کار‌ها نیز بر CPU وارد می‌شود. این سرورها در اندازه‌ها و مقیاس‌های مختلف موجود هستند.

هدف GPU سرور چیست؟

GPU سرور دارای چندین تراشه کامپیوتری برای رندر تصاویر و گرافیک است. این سرورها برای پشتیبانی از چندین سی پی یو برای انجام همزمان چندین عملیات پردازشی به صورت طراحی شده‌اند. پردازنده‌ها کار‌ها را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کنند تا آن‌ها را سریع پردازش و اجرا کنند. بهترین چیز در مورد یک GPU سرور دسترسی به RAM است که به پردازنده‌ها اجازه می‌دهد تا داده‌ها را در قالب تصاویر ذخیره کنند.

به هر پیکسل، فضایی در RAM اختصاص داده می‌شود تا سریعاً آن‌ها را بازیابی کند. RAM مستقیماً به یک مبدل DAC (دیجیتال به آنالوگ) متصل می‌شود تا تصاویر ذخیره شده را به سیگنال‌های آنالوگ تبدیل کند تا به سرعت بر روی مانیتور نمایش داده شوند. پردازنده‌های یک GPU سرور همچنین دارای video RAM برای اصلاح گرافیک‌هایی هستند که روی صفحه نمایش داده می‌شوند.

آیا GPU سرور گران‌تر از سرورهای دیگر است؟

بله، در مقایسه با سرورهای دیگر کمی گران است. علاوه بر این، آخرین مدل‌های آن هزینه بالاتری نیز خواهند داشت. سرمایه گذاری اولیه این سرور زیاد است، اما بعداً می‌توانید از آن برای انجام وظایف محاسباتی کارآمد استفاده کنید. همچنین سرورهای ارزان‌تری با میزبانی ابری در دسترس هستند که برای مدل‌سازی سه‌بعدی، رندر تصاویر و کارهای مرتبط با هوش مصنوعی استفاده می‌شوند.

اجزای اصلی یک سرور GPU چیست؟

اجزای این دست سرور‌ها مانند سایر سرورها خواهد بود که به صورت زیر می‌باشد:

مادربرد

یک مدار الکترونیکی است که تمام اجزای سرور به آن متصل است و به نوعی قلب سرور محسوب می‌شود. مادربرد میزان RAM، CPU و تعداد هارد دیسک‌هایی را که می‌توانید به سرور متصل کنید، تعیین می‌کند.

CPU/Processor

پردازنده بخشی است که چندین کار انجام شده بر روی سرور را به سرعت پردازش می‌کند. عملکرد سرور به پردازنده بستگی دارد.

RAM

رم همان حافظه کوتاه مدت است که نقش مهمی در افزایش عملکرد سرور ایفا می‌کند و میزان RAM مورد استفاده بستگی به نیاز میزبانی دارد. توصیه می‌شود از آخرین نسل رم برای حفظ عملکرد سیستم استفاده کنید.

Hard drive

SATA شکل رایج هارد دیسکی است که در GPU‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها سرعت خواندن و نوشتن بالاتری را با قابلیت اطمینان عالی ارائه می‌دهند. وجود SSD در سرور عملکرد آن را بهبود می‌بخشد.

Network

سرورها به پورت‌هایی متصل هستند که سرعت آن‌ها توسط هاست قابل تنظیم است. سرعت اتصال می‌تواند تا یک گیگابیت افزایش یابد.

Power supply

منبع تغذیه یک جزء ضروری است، زیرا برق را برای اجزای سرور بهینه کرده و باعث می‌شود آن‌ها به خوبی کار کنند.

GPU سرور‌ها برای چه نوع برنامه یا حجم کاری مناسب هستند؟

برای استفاده توسط شرکت‌های کوچک تا بزرگ ایده‌آل هستند. تعدادی از برنامه‌ها یا بارهای کاری که توسط یک GPU سرور مدیریت می‌شود عبارتند از:

Rendering and Visualization

GPU سرورها از ارائه تصاویر باکیفیت و چند جریانی پشتیبانی می‌کنند. اکثر این سرورها برای بهبود کیفیت محتوای ارائه شده در خروجی از کارت گرافیک NVIDIA استفاده می‌کنند. بهتر است این سیستم‌ها توسط طراحان گرافیک برای رندر‌های سنگین گرافیکی استفاده شوند. ادیتور‌های حرفه‌ای استفاده از GPU سرور را برای خروجی گرفتن با سرعت بالا انتخاب می‌کنند.

Video Streaming

چه گیم باشد و چه لایو استریمینگ، GPU برای این کار ایده آل است. صرف نظر از محتوایی که پخش می‌کنید، GPU‌ها اتصالات پایداری را ارائه می‌دهند و از حجم کاری سنگین پشتیبانی می‌کنند.

3D Modeling

داشتن GPU هنگام استفاده از نرم افزار‌های مدل سازی سه بعدی الزامی است. استفاده از کارت گرافیک توسط یک مهندس، معمار یا طراح محصول، تجربه استفاده از نرم افزار CAD را بهبود می‌بخشد و در عین حال بهره وری را افزایش می‌دهد. با استفاده از این سرور می‌توانید کارهای پیچیده‌ای را بر روی GPU سیستم خود انجام دهید.

Artificial Intelligence (AI)

تسک‌های مربوط به هوش مصنوعی و آموزش عمیق کند خواهند بود. استفاده از پردازنده‌های گرافیکی طراحی‌شده برای کارکرد مؤثر با حجم‌های کاری هوش مصنوعی، زمان مورد نیاز برای آموزش ربات را از روز به دقیقه کاهش می‌دهد.

Machine Learning

پردازنده‌های گرافیکی اختصاصی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای آموزش مدل‌های یادگیری ماشینی استفاده کنید.

Deep Learning

پردازنده‌های گرافیکی از پردازنده‌هایی پشتیبانی می‌کنند که می‌توانند الگوریتم‌های یادگیری عمیق را توسعه داده و اجرا کنند تا نتایج مؤثری تولید کنند. استفاده از الگوریتم‌ها به شرکت‌ها کمک می‌کند تا الگوهای مشتری را برای بهبود ROI ردیابی و نظارت کنند.

Big Data Manipulation

عملکرد یک GPU سرور به شرکت‌ها و محققان اجازه می‌دهد تا مدل‌های بزرگ‌تری را برای دستیابی به داده‌های بزرگ با قابلیت‌های هوش مصنوعی آموزش دهند. workflow‌های علم داده برای بارگیری، فیلتر کردن و پردازش داده‌ها برای آموزش و استقرار مدل‌ها به GPUها متکی هستند. پردازنده‌های گرافیکی هزینه‌های زیرساخت را کاهش می‌دهند و عملکرد عالی را برای گردش‌های کاری علم داده با استفاده از کتابخانه‌های منبع باز ارائه می‌دهند.

Virtual Desktop Infrastructure (VDI)

VDI در بین افرادی که از راه دور کار می‌کنند محبوبیت زیادی به دست آورده است GPU سرورها تضمین می‌کنند که برنامه‌های VDI به طور یکپارچه کار می‌کنند تا از عملیات کار از راه دور روان برای کارمندان اطمینان حاصل کنند.

کدام برند برای خرید GPU سرور بهترین است؟

سرور hp

HPE مدل‌های مختلفی از سرورهای GPU دارد که از پلتفرم‌های یادگیری عمیق پشتیبانی می‌کنند و با اتصال سریع GPU، پهنای باند خوب و توپولوژی GPU با پیکربندی آسان برای مطابقت با بارهای کاری سنگین، عملکرد عالی را ارائه می‌دهند.

Dell

دل همچنین مدل‌های مختلفی از سرورهای گرافیکی PowerEdge را دارد. اینها برای آموزش یادگیری ماشین و مدیریت برنامه‌های استنتاج ایده‌آل هستند. آن‌ها می‌توانند از کارت‌های گرافیکی 10*NVIDIA بصورت double-wide پشتیبانی کنند و برای چند مستاجر، از پردازنده‌های گرافیکی تکی 16* پشتیبانی می‌کنند تا به طور مؤثر در محیط چند کاره کار کنند.

Fujitsu

آخرین سرور x86 فوجیتسو با سوکت های دوگانه دارای شتاب GPU است که درجه بالایی دارد و برای مدیریت انواع بارهای کاری مانند HPC و علم داده مناسب است. طراحی این سرورها انعطاف پذیر بوده و تا 10 درایو ذخیره سازی را پشتیبانی می‌کند.

Supermicro

سرورهای Supermicro GPU قابلیت‌های محاسباتی عالی را ارائه می‌دهند. استفاده از بارگذاری GPU عملکرد پایدار سرور را تضمین می‌کند. آن‌ها با کاهش مصرف انرژی به شرکت‌ها کمک می‌کنند زیرا حجم کار بین GPU و CPU تقسیم می‌شود. آن‌ها همچنین زمان عملکرد پردازنده‌ها را با حداکثر ظرفیت کاهش می‌دهند.

Inspur

Inspur سرورهای گرافیکی قدرتمندی را ارائه می‌دهد که آموزش و مدل‌های یادگیری عمیق را برای هوش مصنوعی و یادگیری عمیق تسهیل می‌کند. این یک پلتفرم مدیریت منابع محاسباتی را برای استفاده موثر از قدرت خوشه‌های GPU ارائه می‌دهد.

خرید یا اجاره gpu سرور؟

خرید GPU سرور می‌تواند هزینه‌های بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد، در حالی که اجاره آن به شما این آزادی را می‌دهد که نرخ‌های ماهانه و ساعتی را بررسی کنید و از SSD، GPU و RAM مورد نیاز برای نیازهای تجاری خود استفاده کنید. اجاره همچنین دردسر تعمیر و نگهداری و تنظیمات را از بین برده و یا کاهش می‌دهد.

عواملی که باید قبل از خرید یک سرور GPU در نظر بگیرید باید شامل اطلاعاتی در مورد قیمت، خنک کننده، حافظه، قدرت، پهنای باند، سرعت ساعت، هسته‌ها، نسخه، مادربرد و پشتیبانی درایو باشد.

فاکتورهایی که در هنگام خرید سرور GPU باید در نظر بگیرید به شرح زیر است:

قیمت

GPU‌ها گرمای زیادی تولید می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که فن‌های خنک کننده مجهز به داخل سرور برای دفع گرما و حفظ کارکرد قطعات وجود دارد. خروجی حرارت بر حسب مقدار توان طراحی حرارتی (TDP) اندازه گیری می‌شود. هرچه مقدار TDP بالاتر باشد، برای توزیع گرما به فن‌های بیشتری نیاز دارید.

مموری

سرورهای GPU در مدل‌های مختلف با ظرفیت‌های ذخیره سازی متفاوت عرضه می‌شوند. هرچه حافظه بالاتر باشد، راحت‌تر می‌تواند تصاویر را با وضوح بالاتر روی صفحه نمایش دهد. در واقع، حافظه بالاتر عملکرد بهینه سرور را تضمین می‌کند.

منبع تغذیه

منبع تغذیه کارت‌های گرافیک در سرور باید دارای کانکتورهای 8 پین یا 6 پین باشد. یک منبع تغذیه مناسب، برق تمام اجزا را تامین می‌کند و باعث می‌شود آن‌ها به‌طور موثر کار کنند.

پهنای باند

این مقدار حافظه‌ای است که GPU در هر لحظه از زمان می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. هرچه پهنای باند سرور بالاتر باشد، داده‌ها به سرعت به shader core‌ها منتقل می‌شوند. این به برنامه‌هایی با گرافیک غنی اجازه می‌دهد تا با وضوح بیشتری اجرا شوند.

Clock speed

برحسب مگاهرتز اندازه گیری می‌شود و بر تأخیر، نرخ فریم و input lag تأثیر می‌گذارد. GPU توانایی خواندن 64 بیت داده را در یک حرکت دارد. اگر سرعت ساعت بالا باشد، پردازنده‌های گرافیکی می‌توانند داده‌های بیشتری را در یک زمان بخوانند.

هسته‌ها

GPU سرورها حدود 32 هسته در هر پردازنده خواهند داشت. این قدرت پردازشی مورد نیاز برای ارائه عملکرد محاسباتی بالا را افزایش می‌دهند.

Version

داشتن یک نسخه پیشرفته از NVIDIA NV link در GPU سرور، گرافیک را تسریع می‌کند و از بار کاری زیاد پشتیبانی می‌کند. داشتن آخرین نسخه GPU همواره خوب است.

مادربرد

پردازنده‌های گرافیکی برای اجرای بهینه سرور ضروری هستند. شما باید یک CPU یا مادربرد بخرید که با گرافیک یکپارچه باشد. تعداد رم، سی پی یو و فضای ذخیره سازی مورد نظر شما به مادربردی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد.

Drive support

برند‌های مختلف از درایوهای مختلف 2.5 اینچی، U.2 NVMe یا 2.5 اینچی SATA برای ذخیره داده‌ها پشتیبانی می‌کنند.

نتیجه گیری

اکنون ممکن است با هدف GPU سرور و کاربردهای آن آشنا شده باشید، می‌توانید این سرور را در مرکز داده راه اندازی کنید تا وظایف پردازشی مختلفی را انجام دهد. بدون افزودن هیچ سخت افزار خارجی، سرور می‌تواند پردازش قدرتمندی را انجام دهد. از نظر فضا و انرژی کارآمد است. آن را برای رسیدگی به انواع و اندازه‌های برنامه‌های تجاری تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *