مقالات سرور

رید کنترلر و انواع آن

raid کنترلر

در این مطلب ابتدا درباره تاریخچه RAID خواهیم گفت، سپس به بررسی رید کنترلر می‌پردازیم.

واژه RAID توسط سه محقق در زمینه کامپیوتر به نام‌های دیوید پترسون، رندی کتز و گارث آلن گیبسون، در سال ۱۹۸۷ عنوان شد. عقیده آنها این بود که با داشتن آرایه‌ای از دیسک‌های ارزان قیمت، می‌شود به عملکرد مناسب دیسک‌های High level رسید، به عبارتی دیگر با ذخیره و بازیابی اطلاعات روی هارد دیسک‌های مختلف می‌شود به افزایش کارایی سیستم، کاهش هزینه و کم کردن میزان انرژی مصرفی رسید.

واژه RAID کوتاه شده عبارت Redundant Array of Inexpensive Disks می‌باشد.

آرایه رید با بهره‌گیری از Redundant از یک تک دیسک، قابل اعتمادتر است. زمانی نگذشت که کلمه Independent جای کلمه Inexpensive که بیان کننده قیمت کم بود، قرار گرفت. در حال حاضر می‌توان RAID را جزو تکنولوژی‌های محبوب و پرطرفدار در دنیا محسوب کرد.

رید کنترلر چیست

عبارت Redundant Array of Inexpensive Disks که مخفف آن RAID می‌باشد، به معنی آرایه‌ای افزونه از دیسک‌های مستقل و مجزا است.

این تکنولوژی از ترکیب چندین هارد دیسک به یک واحد، به منظور افزایش کارایی، سرعت و امنیت وسایل ذخیره سازی می‌باشد. به این شکل که تعدادی هارد دیسک به یکدیگر متصل شده و یک واحد را ایجاد می‌کنند. افزایش کارایی این سیستم به اینکه در چه سطحی از تکنیک RAID پیاده سازی شده است، بستگی دارد.

برای سرور hp و کامپیوترهایی که از کارایی بالایی برخوردار هستند، این تکنولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اخیرا کاربران با مشکلات متعددی رو به رو می‌شدند، که سبب از بین رفتن اطلاعات هارد دیسک‌ها و در نهایت زیان مالی بسیار می‌شد، در حال حاضر استفاده از این تکنولوژی از اینگونه مشکلات پیشگیری کرده و برای کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است.

پس در مجموع دسته‌بندی درایوهای فیزیکی جداگانه در یک درایو بزرگتر را، RAID می‌نامند.

در این وضعیت عملکرد درایوهای رید بهتر شده و سرور می‌تواند به صورت همزمان بین چندین درایو خواندن و نوشتن را انجام دهد.

انواع آن

raid کنترلر هم ساختار سخت افزاری می‌تواند داشته باشد هم ساختار نرم افزاری، که رید بر پایه سخت افزار یا کنترلر فیزیکی، می‌تواند روی مادر بورد سرور هم قرار بگیرد.

کنترلر از فرمت‌های SATA و SCSI می‌تواند پشتیبانی کند، و رید کنترلر بر پایه نرم افزار، از منابع سیستم سخت افزاری مانند CPU و رم می‌تواند استفاده کند.

کارکرد آن همانند رید سخت افزاری است، با این تفاوت که رید نرم افزاری سرعت و کارایی کمتری دارد و این امکان را دارد که روی کارایی دیگر اپلیکیشن‌های سرور اثر بگذارد.

 

برای مشاوره و نحوه خرید رید کنترلر به سایت ایران اچ پی سرور مراجعه کرده و با متخصصان ما در ارتباط باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *