در حال نمایش 3 نتیجه

نمایش 9 24 36

رید کنترلر یک ابزار سخت افزاری یا نرم افزاری است که برای مدیریت درایوهای سخت (HDD) یا درایوهای حالت جامد (SSD) در رایانه یا در ذخیره ساز ها استفاده میشود تا به عنوان یک درایو منطقی عمل کنند.

یک رید کنترلر تا حدی از داده های ذخیره شده محافظت میکند و همچنین میتواند با سرعت بخشیدن به دسترسی به داده های ذخیره شده، به بهبود عملکرد رایانه کمک کند.

رید کنترلر چه کاری انجام میدهد

یک کنترلر سطحی انتزاعی، بین سیستم عامل و درایوهای فیزیکی را ارائه میدهد. یک رید کنترلر گروه‌ها یا بخش‌هایی از درایوها را به عنوان واحدهای منطقی برای برنامه‌های حفاظت از داده برای برنامه‌ها و سیستم عامل‌ها ارائه می دهد.

واحدهای منطقی به عنوان درایوها (یا قسمتهایی از درایوها) در برنامه‌ها و سیستم عامل‌ها ظاهر میشوند، حتی ممکن است شامل بخش‌هایی از چندین درایو باشند.

از آنجا که کنترل کننده توانایی دسترسی به چندین نسخه از داده‌ها در چندین دستگاه فیزیکی را دارد، در صورت خرابی سیستم توانایی بهبود عملکرد و محافظت از داده‌ها را دارد.

حدود ده پیکربندی RAID مختلف و همچنین تغییرات انحصاری متعدد از مجموعه استاندارد سطوح RAID وجود دارد. یک کنترل کننده RAID از سطح RAID یا گروهی از سطوح مرتبط پشتیبانی میکند.

رید کنترلر سخت افزاری در مقابل کنترل کننده RAID نرم افزاری

در RAID مبتنی بر سخت افزار، از یک کنترل کننده فیزیکی برای مدیریت raid array استفاده میشود.

کنترل کننده میتواند به شکل کارت PCI یا PCI Express (PCIe) باشد که برای پشتیبانی از قالب درایو خاصی مانند SATA یا SCSI طراحی شده است. (برخی از کنترل کننده های RAID همچنین میتوانند با مادربرد تلفیق شوند.)

همچنین از سخت افزارهای کنترل کننده RAID به عنوان آداپتورهای RAID یاد میشود.

قیمت و خرید رید کنترلر سرور

قیمت کنترل کننده های RAID سخت افزاری به میزان قابل توجهی متفاوت است و کارت‌های دسکتاپ با کمتر از چند ده دلار در دسترس هستند. کنترلر‌های RAID سخت افزاری پیچیده‌تر که میتوانند عملکرد کافی برای پشتیبانی از ذخیره سازی شبکه مشترک را داشته باشند، بسیار گران‌ترند، به طور معمول از چند صد دلار تا بیش از هزار.

LSI (اکنون بخشی از Broadcom)، Microsemi Adaptec ،Intel ،IBM ،Dell و Cisco تنها برخی از شرکت‌هایی هستند که کنترل کننده‌های RAID سخت افزاری را در حال حاضر ارائه میدهند.

برخی از ویژگی‌های اصلی که در هنگام انتخاب کنترل کننده RAID سخت افزاری باید در مورد آنها تصمیم بگیرید شامل موارد زیر است :

  • رابط SATA و/یا SAS
  • سطوح RAID قابل پشتیبانی
  • سازگاری سیستم عامل
  • تعداد دستگاههای پشتیبانی شده
  • عملکرد Read/write
  • رتبه بندی IOPs
  • اندازه حافظه نهان (cache)
  • رابط PCIe
  • قابلیت رمزگذاری
  • مصرف برق

یک رید کنترلر نرم افزاری ممکن است فقط با استفاده از منابع سخت افزاری سیستم میزبان، به ویژه CPU و RAM میزبان، حضور داشته باشد.

RAID مبتنی بر نرم افزار بطور کلی عملکرد مشابه RAID مبتنی بر سخت افزار را فراهم میکند، اما عملکرد آن معمولاً کمتر از نسخه‌های سخت افزاری است.

مزایای اصلی استفاده از کنترلر RAID نرم افزاری انعطاف‌پذیری و هزینه کم است زیرا به سخت افزار خاصی نیازی نیست. با این حال، اطمینان از اینکه پردازنده سیستم میزبان به اندازه کافی برای اجرای نرم افزار RAID بدون تأثیر منفی بر عملکرد برنامه هایی که روی میزبان نیز اجرا میشوند، بسیار مهم است.