مقالات سرور

سرور چیست و دقیقا چه کاری را انجام میدهد؟

سرور

سرور ها، رایانه‌هایی با قدرت بالا هستند که برای ذخیره، پردازش و مدیریت داده‌ها، دستگاه‌ها و سیستم‌های شبکه ساخته شده‌اند. اگر با دیدی زیربینانه نگاه کنیم، سرورها، موتور‌هایی هستند که با تامین تجهیزات شبکه و سیستم هایی با منابع عالی و کافی شرکت‌ها و ارگان ها را قدرت میبخشد. برای مشاغل مختلف، سرورها مقیاس پذیری و کارآیی بالایی را در کسب و کار ارائه میدهند.

چه صحبت میزبانی یک وب سایت پر از اطلاعات در میان باشد، چه راه اندازی یک درایو مشترک برای یک بخش و چه مدیریت هزاران کوئری در هر دقیقه، سرور‌ها وسایلی هستند مخصوص پردازش بارهای سنگین که بسیار فراتر از توانایی‌های یک رایانه سنتی میباشد.

این مقاله به کار سرورها، انواع سرورها، ساختارهای مختلف سرور و سرورهای سیستم عامل میپردازد.

سرور چه کاری انجام میدهد؟

سرورها میتوانند هر کاری را که یک رایانه رومیزی استاندارد انجام میدهد و بسیاری کارهای دیگر، انجام دهند. در آنسوی ماجرا، رایانه‌ها میتوانند فرایندهای سرور را اجرا کنند، اما با بازدهی بسیار کمتری انجام می دهند.

بطور کلی، سرورها دارای ویژگی‌های زیر میباشند :

 • مقیاس پذیری برای سرویس دهی به تعداد در حال رشد یا نوسان دستگاه ها ، کاربران و بارهای کاری
 • قدرت پردازش بالا با افزایش مشخصات پردازنده و RAM برای کنترل بارهای شبکه
 • قابلیت اطمینان برای اطمینان از آنلاین بودن و در دسترس بودن سیستم های حیاتی
 • همکاری بین پرسنل با دسترسی به منابع شبکه مشترک
 • با گذشت زمان صرفه جویی می کنید زیرا سرورها می توانند فشار دستگاه های شبکه را کاهش دهند

سرور‌های Client

از سرورهایی که ارتباط دستگاه های دیگر را به شبکه تغذیه میکنند، به عنوان سرورهای میزبان یاد میشوند. دستگاه‌های درون شبکه‌ای که از سرور میزبان منابع دریافت میکنند به عنوان کلاینت شناخته میشوند.

نمودار زیر نگاهی گذرا به نحوه کار سرورها و کلاینت‌ها در شبکه میدهد.

The Client Server Model 1024x571 - سرور چیست و دقیقا چه کاری را انجام میدهد؟

انواع مختلف سرور

فایل سرور (File Server)

فایل سرور ها که برای ذخیره سازی پرونده‌ها و پوشه‌ها استفاده میشوند، داده‌های تجاری را ذخیره میکنند و آن‌ها را برای شبکه‌ها قابل دسترسی میکنند. به عنوان مثال میتوان به XMB ،NFS و NAS اشاره کرد.

سرورهای کنترل کننده دامنه (Domain Controller)

یک مدل استفاده سنتی از سرورها میباشد که در آن کنترل کننده های دامنه ابزار های Active Directory و AD را برای مدیریت کاربران، مجوزها، دستگاه‌ها و خط مشی های گروه ذخیره میکنند.

سرور دی ان اس (DNS Server)

سرورهای (DNS) در کنار کنترل کننده دامنه، تبدیل نام‌ها به آدرس‌های IP برای سیستم‌های شبکه را حل میکنند.

سرور DHCP

DHCP مخفف Dynamic Host Configuration Protocol و به معنی سرور پروتکل پیکربندی میزبان پویا میباشد که بطور خودکار دستگاه‌های شبکه را با روتر، gateway address، آدرس DNS و داده‌های آدرس IP اختصاص میدهد.

وب سرور Web Server

یک وب سرور که برای توسعه وب ضروری است، وب سایت هایی را در اینترنت میزبانی میکند. این به عنوان یک واسطه بین کاربران و پایگاه داده backend وب سایت عمل میکند.

برنامه ی سرور Application Server

شبیه به یک سرور وب اما برای ذخیره داده های برنامه، سرورهای برنامه میزبان برنامه های شخص ثالث و برنامه های توسعه یافته داخلی برای استفاده شرکت هستند.

سرور پایگاه داده Database Server

به عنوان مخزن داده ها، سرورهای پایگاه داده میزبان وب سایت و اطلاعات برنامه هستند که از طریق نمایشگرهای کاربر در قسمت پیشین قابل دسترسی هستند. (به عنوان مثال، SQL ،Oracle ،MySQL)

پشتیبان گیری از سرور Server Backup

سرورهایی که قادر به دریافت، نگهداری و بازیابی حجم وسیعی از ذخیره سازی شبکه هستند، به عنوان پشتیبان سرور شناخته میشوند. آنها به سازمانها کمک میکنند تا برای بدترین حالت آماده شوند.

سرور Patch – Patch Server

هرچه شبکه شما گسترده تر باشد ، احتمال نیاز به سرور بروزرسانی (یا سرور پچ) اختصاص داده شده برای استقرار به روزرسانی ها بیشتر میشود. وصله ها اشکالات و آسیب پذیری ها را برطرف کرده و ویژگی های جدیدی را برای برنامه ها ارائه میدهند.

سرور‌پروکسی Proxy Server

نرم افزار یا سرورهای پروکسی مبتنی بر سخت افزار وظیفه فیلتر کردن ارتباطات بین سرویس گیرندگان وب و ارائه دهندگان خدمات را بر عهده دارند.

سرور‌مجازی Virtual Server

نوآوری در مجازی سازی ایجاد چندین سرور مجازی را که به آن ماشین های مجازی (VM) نیز می گویند، بر روی یک ماشین میزبان فیزیکی از طریق Hypervisor امکان پذیر میکند.

سرور‌تلفن Phone Server

اتصال با یک صرافی خصوصی شعبه (PDX)، یک سرور تلفن (یا سرور VoIP) امکان تغییر دستگاه های تلفن را برای مدیریت شبکه های تلفن اینترنتی فراهم میکند.

سرور‌چاپ Print Server

برای سازمانهایی که مکانهای مختلفی دارند یا نیاز به چاپ بالایی دارند، سرورهای چاپ صف، منابع و تدارکات چاپگرهای شبکه را مدیریت میکنند.

سرور‌ایمیل Email Server

کمتر رایج به دلیل راه حل های ابری، سرورهای ایمیل داده های ایمیل را میزبانی میکنند. نمونه هایی از سرورهای ایمیل شامل رله SMTP یا Microsoft Exchange Server است.

سرور‌FTP – FTP Server

سرور پروتکل انتقال پرونده (FTP) – و برادر رمزگذاری شده پوسته امن (SSH) آن، یک سرور Secure FTP (SFTP) – برای ذخیره فایل های قابل دسترسی برای یک شرکت خارجی است.

سرور‌مانیتورینگ Monitoring Server

سرور مانیتورینگ وظیفه اسکن شبکه و نظارت بر سلامت تجهیزات و همچنین مشخصات مانند CPU ،RAM و فضای سخت افزاری را بر عهده دارد.

سرور‌دوربین مدار بسته CCTV Server

سرورهای تلویزیون مدار بسته (CCTV) یا سرورهای امنیتی ساختمان داده های صوتی، تصویری و حسگر مربوط به امنیت فیزیکی اماکن سازمان را ذخیره میکنند.

سرور‌پایانه Terminal Server

یک سرور ترمینال یا سرور رومیزی از راه دور به کاربران از راه دور امکان میدهد برای تداوم تجارت به منابع شبکه دسترسی داشته باشند.

TypesofServers - سرور چیست و دقیقا چه کاری را انجام میدهد؟

انواع فرم سرور

سرورها در همه اشکال، اندازه ها و طرح ها وجود دارند. با این حال، ساختار یا فاکتور شکل سرورها معمولاً به سه نوع تقسیم میشود.

سرورهای رک

سرور rack یک ماشین با کاربردهای عمومی، قابل نصب و مستطیل است که به طور منظمی درون قاب های رک فلزی قرار می گیرد، بنابراین استفاده از فضا را بهینه میکند.

سرورهای Blade

یک سرور blade چندین برد مدولار به نام تیغه ها را در خود جای داده است که در عین حال در یک قاب رک، به پردازنده، کنترل کننده شبکه و حافظه نیز احتیاج ندارند.

سرورهای برج

سرور tower یک شاسی سبک و مستقل است که به دلیل ویژگی های پیکربندی و شخصی سازی قوی، بیشتر توسط افراد و مشاغل کوچک مورد استفاده قرار میگیرد.

سیستم عامل های سرور

سیستم عامل های سرور (OS) برنامه های اصلی هستند که همه عملکرد سرور را فعال میکنند. سیستم عامل های سرور باید قادر به مدیریت موارد زیر باشند:

 • ارائه رابط سطح فرمان (CLI) و / یا نمایشگر رابط کاربری گرافیکی
 • مدیریت جامع کاربران، امنیت و فرایندها
 • پیکربندی سخت افزار، نرم افزار و شبکه پیشرفته
 • مدیریت و نظارت بر رایانه ها، نرم افزارها و فعالیت های مشتری
 • نصب و استقرار برنامه ها و وصله ها به مشتریان
 • انواع سیستم عامل سرور
 • سیستم عامل لینوکس
 • سیستم عامل یونیکس
 • سیستم عامل ویندوز
 • سیستم عامل اوبونتو
 • سیستم عامل Enterprise Server
 • سیستم عامل لینوکس Red Hat Enterprise
 • سیستم عامل مک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *