دسته‌بندی نشده

تفاوت سرور مجازی با سرور فیزیکی – کدام یک برای کسب و کار شما مناسب است؟

سرور فیزیکی

سازمان ها به راه حل های دقیق، قابل اعتماد و با کارایی بالا جهت ذخیره سازی و پردازش داده ها و اپلیکیشن های خود نیاز دارند. سرور فیزیکی یکی از راه حل های بسیار کارآمد در این زمینه بود و نظرسنجی های اخیر نشان داد که موضوعات زیر نیازهای کارفرمایان را برطرف میکند :

 • حفظ و دوام کسب و کار
 • خدمات ابری
 • مدیریت هزینه ها

در دنیای کسب و کار امروزی مدیریت IT وظیفه دارد راه حل های کارآمد و موثر جهت ذخیره سازی سازی و پردازش داده ها بیابد تا بتواند نیاز سازمان به کاهش ریسک، برخورد با رفتارهای متفاوت داده و انطباق قانونی با واقعیت های زندگی در دنیای بعد از همه گیری را تعدیل کند. این تعادل نیازمند رویکرد و تفکر جدید نسبت به پرسش درباره تفاوت سرور مجازی و فیزیکی است.

در اکثر سازمان ها به دلیل الزامات پیچیده کسب و کار و مزایا و معایب مربوط به هر گزینه، انتخاب بین این دو ساده نیست. در این پست وبلاگ شما در مورد مزایا و معایب سرور فیزیکی، محیط های مجازی و مجازی سازی خواهید آموخت. همچنین به ۱۱ فاکتور که می تواند به شما در انتخاب بهترین گزینه برای کسب و کار یاری رساند اشاره شده است.

مجازی سازی

تفاوت سرور مجازی و فیزیکی

از آنجا که همه گیر شدن ویروس کرونا باعث تعطیلی بسیاری از سازمان های اداری شده است، توجه ویژه‌ای به استفاده از مرکز داده و سرور مجازی به جای سخت افزار فیزیکی محل کار معطوف شده است. دسترسی محدود و ترس از قرار گرفتن در معرض ویروس باعث شده تا دسترسی به منابع سرور از راه دور بر روی شبکه بتواند این خطرات را کاهش داده و در دوران هم گیری از زیرساخت های حیاتی و دسترسی ها حفاظت کند.

تصمیمات گذشته نسبت به استفاده از سرور فیزیکی به جای سرور مجازی اکنون در واقعیت دنیای جدید مورد بررسی مجدد قرار گرفته است. از سوی دیگر تصمیمات گذشته برای انتقال سرورها به ابر (cloud) چه در محیط های کالوکیشن (colocation)  و یا سرور مجازی تبدیل به یک تصمیم هوشمند، حداقل برای اکثر شرکت ها شده است.

واقعیت همچنان به قوت خود باقی است. حتی در دنیای امروزی از سرور فیزیکی استفاده می شود و تصمیم بر سر استفاده آن باید همراه با بررسی و سنجش مزایا و معایب آن صورت گیرد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

 مزایا و معایب سرور فیزیکی

سرور فیزیکی به طور کلی توسط کارکنان شرکت شما نگهداری، اداره و مدیریت می شود.

مزایای سرور فیزیکی

 • تیم فناوری شما دسترسی کامل به منابع سرورهای اختصاصی به صورت ۲۴ ساعت ۷ روز هفته دارد که می تواند برای عملیات های پر تقاضا و مهم تجاری سودمند باشد.
 • بسته به نیاز شما یک سرور ممکن است در داخل یا در یک محیط کالوکیشن قرار داشته باشد.
 • پرسنل IT شما می تواند به طور کامل سرور را متناسب با ویژگی ها و الزامات کسب و کار پیکربندی و شخصی سازی کند.

معایب سرور فیزیکی

 • هزینه نسبتاً بالای خرید، تعمیر و نگهداری سرور فیزیکی و همینطور هزینه جابجایی در صورت خرابی نرم افزار
 • پرسنل شما مسئول تنظیم، راه اندازی، پیکربندی، تعمیر و نگهداری سرور فیزیکی است
 • ممکن است شما به یک پیمانکار و یا فروشنده برای پیکربندی و تعمیر نیاز پیدا کنید
 • در صورتی که بار کاری (workload) شما به حداکثر خود برسد، کاربران نمی‌توانند حجم ذخیره سازی را افزایش دهند زیرا شما سخت افزار را در اختیار داشته و خریداری کرده‌اید.
 • نیازمند فضای فیزیکی و یاcolocation

 مزایا و معایب سرور مجازی 

 مجازی سازی معمولاً در ابر و یا روی سرورها رخ می دهد که در خارج از محل نگهداری می شوند. استخدام یک فروشنده هاستینگ که بتواند خدمات ابر ایمن را ارائه دهد متداول ترین شیوه ای است که سازمان ها به کمک آن به سمت مجازی سازی به پیش می روند.

مزایای سرور مجازی

 • از آنجایی که نیاز به خرید سخت افزار ندارید هزینه ها کمتر است
 • هزینه پایین تر پیکربندی و نگهداری
 • دسترسی به کمک های تخصصی در زمینه راه اندازی
 • پیکربندی، نگهداری و مجوز نرم افزار
 • نیاز کمتر به نیروی IT داخلی
 • کاهش اثرات مخرب زیست محیطی به دلیل بار کاری مشترک

معایب سرور مجازی

 • احتمال بیشتر هزینه های مکرر ماهانه در مقابل سرمایه‌گذاری بالای آپ فرانت (upfront)
 • مسائل احتمالی در زمینه سازگاری اپلیکیشن که بهتر است با یک فروشنده متبحر مشورت شود
 • تمامی فروشندگان قادر و مایل به تغییرات کوچک یا بزرگ در توافقنامه شما نیستند که البته بستگی زیادی به سیاست های فروشنده و توافق نامه خدمات دارد
 • شما دیگر قادر به کنترل مستقل سرور فیزیکی و برنامه هایی که بر روی آن راه اندازی می‌شود نیستید

تفاوت سرور فیزیکی با سرور مجازی

سرور مجازی یا سرور فیزیکی؟ کدام یک برای کسب و کار شما مناسب است؟

در حالی که جهان به سرعت به سمت ابری سازی اپلیکیشن ها و داده ها به پیش می‌رود، شرکت های بزرگتر به این مسیر پیوسته اند. شرکت های بزرگ دو برابر شرکت های کوچک به سمت مجازی سازی پیش رفته اند.

به گفته  Spiceworksبیش از نیمی از کسب و کار ها انتظار دارند تا سال ۲۰۲۱ از مجازی سازی ذخیره سازی و مجازی سازی اپلیکیشن استفاده کنند. از زمان بیماری همه گیر جهانی این تعداد رو به افزایش بوده است. در اینجا برخی از عواملی که باید پیش از تصمیم گیری نهایی در نظر گرفته شود عنوان شده است.

برای خرید سرور HP روی آن کلیک کنید.

 1. بودجه

مزیت اولیه مجاز سازی صرفه جویی در هزینه ها است. مطالعات موردی نشان داده که شرکت ها می توانند از طریق مجاز سازی سالانه صدها ۱۰۰۰ دلار صرفه جویی کنند. با اینکه شما هزینه مجازی سازی را به صورت ماهانه پرداخت می‌کنید اما در زمینه های زیر صرفه جویی می کنید:

 • سخت افزار
 • استقرار
 • تسهیلات
 • نیروی انسانی

 مجازی سازی همچنین به کسب و کارها امکان افزایش یا کاهش مقیاس را می دهد و از طرفی نیاز به سرورهای کمیسیون دار و غیر کمیسیون دار را از میان می برد.

در خصوص سرور کالوکیشن استفاده از سرورهای جدید باعث مصرف بهینه انرژی می شود. مزیت این امر این است که مشتری می تواند در هزینه خود صرفه جویی کند، زیرا توان مصرف در یک محیط کالوکیشن در بیشترین مقدار خود قرار دارد. 

 1. عملکرد

صرف نظر از اینکه چه نوع سروری انتخاب می کنید، درک کامل نیازهای کسب و کار حیاتی است. یک فروشنده واقعی مجازی سازی به شما رهنمون هایی در مورد اینکه چه نوع داده، اپلیکیشن و فرایند هایی برای عملیات و سلامت شرکت شما حیاتی است ارائه می کند.

برخی از اپلیکیشن های خاص ممکن است به منابع سرور اختصاصی نیاز داشته باشند. این امر به دلیل کاهش تحمل ریسک عملکردی است. در موارد دیگر هنگامی که این موضوع به دارایی ها مربوط می شود، از این منابع استفاده نمی شود. در این صورت ممکن است عملکرد و سرعت را به خاطر صرفه جویی در هزینه ها فدا کنید.

 صرف نظر از اینکه کدام مسیر را انتخاب می کنید درک نیازهای عملکردی شما حیاتی است تا بتوانید بهترین تجربه را از تجهیزات اختصاصی و یا مجازی سازی به دست آورید.

 ارتباط مستقیم با سرورهای ابری با استفاده از خدمات ابری نظیر AWSوAzureآسان تر شده است. به دست آوردنGigE و 10 GigE به کمک Atlantech Online Cloud Connect  و سرویس های مشابه کاربردی تر از اتصال بر روی اینترنت عمومی است.

برای مشاهده انواع محصولات سرور و تجهیزات سرور کلیک کنید.

خرید سرور فیزیکی

 1. تداوم کسب و کار

از آنجا که سرور مجازی در بیرون از سایت قرار دارد، شما می توانید به سرعت از فاجعه بیرون آیید. در اغلب موارد فروشندگانی که دارای برنامه ریزی ریسک هستند، به طرز چشمگیری می توانند برنامه تداوم کسب و کار شما را بهبود دهند. توانایی شرکت خود را برای تحمل از دست دادن دارایی و یا دوره عدم دسترسی به اطلاعات هنگام تصمیم گیری در نظر بگیرید.

 1. کاهش ریسک

کاهش ریسک در نهایت به پیکربندی سرورهای اختصاصی و مجازی شما بستگی دارد. اگر تمام بار کاری شرکت شما بر روی یک قطعه تجهیزات داخلی و یا محیط مجازی فروشنده قرار داده شده باشد، شکست می تواند فاجعه بار باشد.

در بسیاری از موارد شرکت‌ها می‌توانند با مراجعه به فروشندگان مجازی سازی که دارای اقدامات حفاظتی مناسب در برابر خرابی سخت افزارها و همینطور پشتیبانی داخلی و خارجی هستند به میزان قابل توجهی این خطرات را کاهش دهند.

فروش ویژه سرور hp g9 . برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کلیک کنید.

 1. امنیت اطلاعات

امنیت اطلاعات سرور فیزیکی و سرور مجازی تا حدود زیادی به پیکربندی، دانش کارمندان و محیط بستگی دارد. این عوامل نیز به طرز قابل توجهی بستگی به الزامات منحصر به فرد کسب و کار و منابع داخلی دارد. برای سازمان هایی که دارای حداقل بودجه و سخت افزار هستند، استفاده از مجازی سازی می تواند مزایای زیادی در زمینه حفاظت و امنیت به همراه داشته باشد.

 1. کنترل فضایی و محیطی

داده های سازمانی شرکت ها مرتباً در حال افزایش است. این امر می تواند چالش هایی را در زمینه فضای مربوط به داده برای تیم فناوری ایجاد کند. اگر شما جهت ذخیره سازی و یا حفظ کنترل دما بر روی سرورهای خود با مشکل مواجه هستید، زمان آن رسیده تا به فکر همبستگی سرور فیزیکی یا مجازی سازی بیفتید. با افزایش دارایی‌های داده، حفظ دما و رطوبت مناسب می تواند بیش از پیش چالش ‌برانگیز باشد

امنیت اطلاعات

 1. دانش کارکنان

 آیا کارکنان شما از دانش و پهنای باند لازم برای مدیریت مناسب، نگهداری پیکربندی و امنیت سرور برخوردارند؟ شاید مهمتر از آن این است که آیا آنها از افزایش بهره وری و صرفه جویی در هزینه ها آگاه هستند؟ مجازی سازی می تواند تیم فناوری شما را از ذخیره سازی و مدیریت داده و سرور آزاد کند و به آنها اجازه دهد تا برای اولویت ها دیگر و فرصت های صرفه جویی تمرکز کنند.

 1. رشد پیش بینی شده برای بار کاری

اگر شما به مجازی‌ سازی روی آورده باشید، افزودن فضا یا قدرت پردازش می تواند به سادگی یک مکالمه با ارباب رجوع باشد. در اغلب موارد بهتر است سرور خود را به کمک مجازی سازی مقیاس بندی کنید، زیرا شما مسئول سرور فیزیکی، راه اندازی پیکربندی و یا آزمایش آن نیستید. اگر دارایی و یا نیازهای کسب و کار شما به سرعت در حال افزایش است، با روی آوردن به مجازی سازی در زمان و منابع خود صرفه جویی کنید.

 1. برنامه جابه جایی

بسیاری از سازمان ها تصمیم می گیرند که به آهستگی و در طول زمان بار کاری خود را به مجازی سازی منتقل کنند. اگر قصد شما نیز چنین است با فروشنده خود در مورد برخی از ابزارهای انتقال صحبت کنید و درباره سازگاری برنامه گفتگو کنید.

 اجازه ندهید ترس از انتقال پیچیده در مسیر تصمیم گیری شما قرار گیرد. بسیاری از کسب و کارها متوجه می‌شوند که انتقال به مجازی‌ سازی حتی اگر به کندی انجام شود آسان تر از چیزی است که فکر می کنند.

فروش ویژه سرور hp g10 . برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کلیک کنید.

 1. نوع داده

برخی از انواع بار کاری چندان حیاتی نیستند و ممکن است نیاز به مجازی سازی نداشته باشند. شما ممکن است دارای دارایی‌های خاص باشید که مشمول هزینه،  و یا الزامات قانونی نباشند در این موارد استفاده از سرور فیزیکی می تواند انتخاب مناسبی باشد.

در یک مطالعه موردی در کالج وست مینستر تیم فناوری تصمیم گرفت تا از سرور فیزیکی برای ذخیره سازی تصاویر دوربین استفاده کند. این در حالی بود که بیشتر بار کاری آنها به سمت مجازی سازی به پیش می رفت. این تصمیم گرفته شد، زیرا با اینکه فیلم دوربین مهم است، اما حیاتی نیست. تیم وست‌ مینستر احساس کرد که می تواند مسئولیت و ریسک نگهداری این داده ها را  با سرور پایه ای که وجود داشت انجام دهد.

سرور مجازی

 1. نیاز های انطباق

یکی از نکات مهم این است که به دقت توانایی خود را برای سازگاری داخلی بررسی کنید و به الزامات HIPAA و PCI, Sarbanes-Oxley, و سایر الزامات قانونی پایبند باشید. هر دو سرور فیزیکی و سرور مجازی باید با استانداردهای تعیین شده توسط قانون مطابقت داشته باشند. به طور معمول این انطباق توسط متصدیان مستقل اندازه گیری و تایید می شود. اگر قصد مجازی ‌سازی در ذهن دارید از فروشنده درخواست کنید یک نسخه از جدیدترین گزارش در مورد قوانین انطباق به شما تحویل دهد.

فروش ویژه سرور hp g8 . برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کلیک کنید.

سرور مجازی و یا سرور فیزیکی، کدام یک برای شما بهترین است؟

بسته به اینکه کدام یک را انتخاب کنید، جواب صحیح می‌تواند استفاده از هر دو در یک مرکز داده همگانی باشد.

هاستینگ سرور مجازی به بلوغ خود رسیده و ما با رویکردهای ترکیبی مواجهیم که در آن وب سرورها می تواند مجازی و بک اند باشد. سرورهای خرد در یک مرکز داده کالو قرار دارند که منجر به یک محیط ترکیبی می شود

virtual servers vs physical servers

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.