دسته‌بندی نشده

چیپست (Chipset) چیست؟

چیپست چیست

چیپست (Chipset) چیست؟

از کلمه چیپست (Chipset) زمانی استفاده می‌شود که صحبت از مادربرد و کامپیوتر درمیان باشد. یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین فاکتورهایی که هنگام خرید پردازنده یا مادربرد باید لحاظ کنید همین چیپست است. در ابتدا می‌خواهیم به ساختار و نوع فعالیت آن اشاره کنیم. کلمه چیپست Chipset از عبارت Set Of Chips برگرفته شده که معنی آن یک سری چیپ Chip می‌شود. ساخت مادربرد در حدود تقریبا ۲۰ سال پیش به این گونه بود، که از ۲۰ عدد چیپ بزرگ و کوچک استفاده می‌کردند، به دلیل هزینه بالا و محدودیت در فضا و دما، در ساخت چیپ‌ها، این روند کم کم تبدیل شد به ساخت پکیجی به نام چیپست یا Chipset.

چیپست در اصل کانون ارتباطات و مرکز کنترل اطلاعات در مادربرد می‌باشد، و وظیفه آن نظارت بر سخت افزارهای متصل شده به مادربرد است. می‌توان گفت چیپست به نوعی ارتباط دیگر سخت افزارها با یکدیگر را مشخص می‌کند. قطعات مختلفی بر روی مادربرد قرار دارند، که باید ارتباط کاملی را با هم داشته باشند. شرکت‌های زیادی مشغول تولید مادربرد هستند، اما اکثر شرکت‌های سازنده سی پی یو CPU (دو شرکت AMD و اینتل) چیپست‌ها را تولید می‌کنند.

کاربرد چیپست (Chipset)

این موضوع بسیار مهم است که استفاده از چیپست به روز تر و جدید‌تر کامپیوتر باعث می‌شود قطعات به روز‌تر و جدید‌تر در کنار هم قرار گیرند و قطعا در نهایت عملکرد کامپیوتر بهتر خواهد بود. اگر شما به فکر ارتقا سیستم کامپیوتر خود با استفاده از قطعات جدید هستید، قبل از ارتقا باید این مورد را در نظر داشته باشید که، چیپست مادربرد شما این قطعات را پشتیبانی کند. برخی از مادربردها قابلیت‌های پیشرفته‌ای دارند مانند توانایی اورکلاک شدن است. در این میان باید گفت مقدار توانایی اورکلاک شدن مادربرد توسط چیپست برآورد می‌شود.

چیپست (Chipset) کامپیوتر

مدیریت تمام اتفاقات کامپیوتر مانند ارتباطات و اطلاعات، از یک پردازنده مرکزی به همراه ۲ عدد چیپست بزرگ، Northbridge چیپست پل شمالی و Southbridge چیپست پل جنوبی استفاده می‌شود. چیپست پل شمالی (Northbridge) این چیپ به طور مستقیم با سی پی یو CPU سیستم کامپیوتر در ارتباط بوده است. وظیفه آن برقرار کردن ارتباط بین پردازنده و دیگر سخت افزارهای کامپیوتر است. ارتباط سخت افزارهایی مانند رم RAM و بخش‌های کنترل کننده PCI با پردازنده، با استفاده از چیپست پل شمالی Northbridge خواهد بود.

چیپست پل جنوبی (Southbridge)

چیپست پل جنوبی Southbridge دیگر چیپ‌های قرار گرفته روی مادربرد هستند. کنترل عملیات اجرایی و ارتباط برقرار کردن با بخش های دیگر کامپیوتر مانند: کانکتورهای IDE، کانکتور‌های ساتا، کارت شبکه، کارت صدا، درگاه‌های USB و دیگر شیارهای PCI از وظایف این چیپ می‌باشد.

اینتل چیپست Intel Chipset

یکی از شرکت‌های پیشتاز در زمینه تولید قطعات کامپیوتر، شرکت اینتل بوده که اقدام به طراحی Intel Chipset مجتمع کرده است. این چیپست‌ها دارای دو بخش جداگانه هستند. هر کدام از بخش‌ها وظیفه یکی از چیپ‌های قدیمی را انجام می‌دهند. چیپست اینتل در جای خاصی از مادربرد نصب شده و در یک بخش مجتمع قرار گرفته است. تمامی فعالیت‌های انجام شده بر روی دو چیپ قبلی بر روی چیپست‌ها که به عنوان یک چیپ مجتمع بر روی مادر برد تعریف شده، انجام می‌شود. 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره برای خرید سرور hp هم اکنون به سایت ایران اچ پی سرور مراجعه کرده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *