مقالات سرور

انتخاب یک سرور مناسب

انتخاب سرور مناسب

در انتخاب یک سرور مناسب، سرعت به عنوان امری اساسی بسیار حائز اهمیت است. سرعت پردازنده در یک سرور، از اصلی‌ترین مشخصه یک سرور مناسب می‌باشد.

برای اینکه سرور عملیات همزمان را بهتر انجام دهد، نیاز به پردازنده با قدرت دارد، CPU‌های ضعیف و متوسط برای سایت‌های استاتیک مناسب است، ولی برای برنامه‌های مدیریت داده شده، سایت‌های پویا و سرور‌های بازی، CPU‌هایی با قدرت بالا مناسب است. 

افزایش دو برابری حافظه پنهان و تعداد هسته ها

در پردازنده وظیفه حافظه پنهان اینگونه است که داده‌هایی که بارها مورد استفاده است را تا حد امکان در لایه‌ها نگه داشته تا دوباره پردازنده مجبور به خواندن آن از حافظه RAM نباشد. حافظه کش نسبت به حافظه رم بسیار سریعتر است و با توجه به تجربه بدست آماده با افزایش دو برابری آن، عملکرد پردازنده حدود ۵ درصد افزایش می‌یابد.

پردازنده‌های جدید به این صورت است که می‌توانید چندین هسته جدا در یک پردازنده فیزیکی داشته باشید.

با افزایش تعداد هسته‌ها، به پردازنده این امکان را می‌دهد تا بتواند برنامه‌های چندگانه را به طور همزمان پردازش کند، همچنین ناگفته نماند افزایش تعداد هسته پردازنده می‌تواند، به بهره‌وری پردازشگر افزوده و میزان تاخیر پردازش را بصورت چشمگیری کاهش دهد. بعلاوه این امکان وجود دارد که میتوان دو پردازشگر فیزیکی مستقل را بر روی برخی مادربردهای سرور نصب کرد.

در این صورت سرور اچ پی که شما خواهید داشت دارای دو پردازنده فیزیکی جدا بوده که هر کدام دارای چند هسته می‌باشند. در کل با افزایش دو برابری پردازنده‌های فیزیکی، سرعت پردازش را می‌توان تا ۵۰ درصد بهبود بخشید، و کار کرد کلی سرور تا ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

افزایش فرکانس پردازنده در سرور مناسب

در یک پردازنده، سرعت پردازش آن بستگی به میزان فرکانس دارد، و سرعت اجرای دستورات پردازنده را مشخص می‌کند.

مقدار فرکانس پردازنده هر چه بیشتر باشد، میتواند فرمان‌های بیشتری را در یک ثانیه اجرا کند. اندازه‌گیری سرعت پردازنده بر اساس گیگاهرتز است.

بطور مثال در پردازنده‌های دو هسته‌ای، با افزایش فرکانس به میزان ۰.۲ گیگاهرتز، عملکرد پردازشی سرور حدود ۱۰٪ افزایش خواهد داشت.

Hyper-Threading

این تکنولوژی به این صورت است که با شرح هسته‌های نرم افزاری پردازش در ازای هر هسته سخت افزاری، ۲ هسته نرم افزاری به سیستم عامل معرفی می‌شود.

که باعث گردش اطلاعات دو برابری می‌شود، و دستورات با یک هسته بصورت دوره‌ای پردازش می‌شوند.

تکنولوژی پردازنده

در هر نسل از پردازنده مشاهده شده که با توجه به معماری گذشته، بهبود و پیشرفت‌هایی همراه است. تا با افزایش عملکرد، مشکلات و نواقص نسل‌های سابق کاهش یابد. این پیشرفت‌ها در بخش‌های مختلف پردازش، با کاهش تاخیر و افزایش توان عملیاتی همراه است.

بنابراین در انتخاب پردازنده مناسب برای سرور، نوع معماری و تکنولوژی پردازنده، عامل بسیار مهمی است.

انتخاب هارد دیسک و نکات کلیدی آن

SAS و SATA

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در انتخاب سخت افزار یک سرور مناسب در نظر گرفت، انتخاب بین SATA و SAS می‌باشد.

کلمه SATA یا Serial ATA مخفف عبارت Serial Advanced Technology Attachment است.

میتوان گفت نسل یا دوره بعد واسط باس کامپیوتر در برابر واسط موازی ATA می‌باشد.

کلمه SAS مخفف عبارت Serial Attached SCSI بسیار سریع‌تر که هم اکنون این رابط گران قیمت‌تر می‌باشد.

درایوهای SAS به علت داشتن چرخش بسیار سریع از سرعتی حدودا ۲ برابر بیشتر نسبت به درایوهای SATA برخوردارند.

درایوهای SATA به نسبت SAS دارای حجم بالاتر و قیمت مناسب‌تری هستند. با اینکه SATA از لحاظ قیمتی کم هزینه‌تر از SAS است، اما به دلیل اینکه برای سرور‌ها بطور معمول نیاز به حجم بالایی نیست بهتر است SAS مورد استفاده قرار گیرد. در کل می‌توان گفت که SAS برای سرورها و SATA برای کامپیوترهای رومیزی مناسب‌ترین انتخاب است.

نقطه قدرت SAS سرعت بالای آن و ویژگی روشن SATA ظرفیت بالای حافظه است.

HDD و SSD

از لحاظ کارکرد SSD دقیقا کار یک هارد سرور hp را انجام می‌دهد، ولی ذخیره داده‌ها در قطعات الکترونیکی متصل به هم صورت می‌گیرد که حتی فایل‌ها پس از قطع شدن برق نیز حفظ می‌شوند.

درایوهای سنتی و قدیمی مغناطیسی ذخیره سازی اطلاعات HDD ها هستند. که هنگام چرخش صفحه مغناطیسی می‌بایست، هدهای خواندن و نوشتن به داده‌ها دسترسی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *